Формиране и развитие на Общност в училище
Програмата е насочена към:
- Учители - начален етап, прогимназиален етап, гимназиален етап
- Директори
- Заместник-директори
- Педагогически съветници, психолози
- Възпитатели в общежитие
- Логопеди, рехабилитатори, ресурсни учители
Програмата представя училището като общност, като под УЧИЛИЩНА ОБЩНОСТ се разбира етап от развитието на организационната култура на училището, който се характеризира с взаимоотношения на взаимна подкрепа и загриженост между членовете на общността. Програмата разглежда предпоставките за развитието на училището до ново „Общност”, включително преобладаващи мотивационни нагласи (предразположения към теории X и теории Y – по Douglas Mc Gregor), стил на лидерство на директора, позиция на учителите в училище, ниво на доверие и откритост в междуличностните взаимоотношения и др. В хода на работата се разглеждат една по една и в тяхната цялост и свързаност ключовите сфери за развитие на позитивен климат в училище (по Pamela Orpinas и Arthur M. Horne): нагласи за високи постижения в преподаването; училищни ценности; осъзнаване на силните и слаби страни на образователната институция; адекватно формулиране на политики и носене на отговорност; грижа и уважение; позитивен подход към дисциплината; празнуване на разнообразието в клас; подкрепа за учителите; физическа среда. Програмата предоставя отлична възможност за саморефлексия, идентифициране на сфери за подобрение на училищния климат и пренастройка на организационните структури, системи и правила в посока развитие към общностен модел на функциониране на образователната институция.
Целта на програмата е да подпомогне педагогическия и управленски персонал в (пре)създаването на училище с позитивен климат, което е гостоприемно, мотивира и предразполага учениците и учителите да се представят в най-добрата си светлина, повишава чувството на свързаност и принадлежност на училищния състав към образователната институция.
Сред дефинираните в Наредба 12 компетентности, които програмата развива, са:
Учители: II 2.9. Осигурява позитивна образователна среда, насочена към индивидуалните потребности на децата/учениците, като оказва подкрепа, насочена към подобряване на резултатите им.
Директори: III 2. Познава механизми за изграждането на позитивен организационен климат и на условия за сътрудничество, ефективна комуникация и отношения между всички участници в процеса на образование и осигурява условия за успешното развитие на училищната общност.
Заместник директори: IV 2. Взаимодейства с членовете на общността за формиране на
позитивна образователна среда, за атмосферата на сигурност, доверие, толерантност, сътрудничество и взаимопомощ в екипа.
Възпитатели: I 1.6. Притежава познания за организиране на позитивна възпитателна и учебна среда.
Психолози: III 2.5. Подпомага осъществяването на цялостния подход и политика на училището, които насърчават добрата атмосфера в него.
Педагогически съветници: II 1.4. Проучва, открива и подкрепя силните страни на децата и
учениците, планира и координира дейности с учители и родители за създаване на подкрепяща среда.
Метод
Съдържанието на обучението предполага вникване в дълбочина и открита дискусия, затова и методологията е подбрана така, че да способства разбирането и споделянето. Интерактивността на обучението се изразява в превес на дискусионното начало. Основните методи, които се използват в това обучение, са: онагледяване на учебното съдържание, работа със съседи и в малки група, работа по казус; презентации на обучителя и на обучаемите, споделяне на личен опит в различни дискусионни формати, обратна връзка от страна на участниците във всеки момент от обучението.
В края на програмата участниците ще могат да:
- Разбират взаимосвързаността на компонентите и закономерностите на проявите на общностния живот в училище;
- Направят анализ на училищния климат в собствената си образователна институция;
- Набележат сфери за подобрение на организационна култура, за да може училището да функционира на ниво „Общност”;
- Съгласуват и предприемат конкретни стъпки за повишаване на качеството на живот в своята училищната общност.
Компетентности, които ще бъдат придобити
- Академична
- Педагогическа
- Организационна
- Комуникативна
- Административна
Форми на обучение: Присъствена
Продължителност на обучението: Интензивен присъствен семинар, включващ два пълни дни или 16 учебни часа.
Начин на завършване на обучението: Индивидуално разработен личен план за действие
Съотношение между теоретична и практическа част: Теория- 50%, Практика- 50%
РЕГИСТРАЦИЯ
Моля, запишете се тук или се свържете с представител на фондацията.