Интеркултурна медиация за ромските общности (по методологията на Програма „РОМЕД” на Европейската комисия и Съвета на Европа)
Програмата е насочена към:
- Учители - начален етап, прогимназиален етап, гимназиален етап
- Директори
- Заместник-директори
- Педагогически съветници, психолози
- Възпитатели в общежитие
- Помощник-учители, образователни медиатори
Програмата синтезирано представя архитектурата на програма РОМЕД на Европейската комисия и Съвета на Европа, разработена с цел да подобри комуникацията и сътрудничеството между представители на институции (в случая образователни институции от България) и на ромски общности (в случая ученици от ромски произход в български училища и техните родители). В рамките на 16 часа програмата въвежда основните компоненти на методологията РОМЕД, а именно: 1) подход, базиран на правата на човека; 2) интеркултурна чувствителност: 3) ненасилствена комуникация; 4) управление на конфликти; 5) управление на конкретни случаи; 6) осъзнаване на расизма и дискриминацията; 7) етичен код; 8) работен цикъл с включено планиране. Програмата се преподава от сертифициран треньор за България по програма РОМЕД на ЕС и ЕК.
Програмата цели да запознае широк кръг педагогически специалисти с общата философия и с конкретни подходи и инструменти за работа с представители на ромски общности, препоръчвани от програма РОМЕД, които обучаващите се ще могат да внедрят в практиката си на индивидуално, институционално и общностно ниво.
Сред дефинираните в Наредба 12 компетентности, които програмата развива, са:
Учители: Познава и прилага методи за работа в мултикултурна среда; Подкрепя и поощрява усилията … за справяне с различни социални проблеми.
Директори: Оценява преимуществата на културното многообразие; Умее да изгражда успешни модели на сътрудничество и подкрепа в институцията.
Заместник директори: Има знания и умения, свързани с…образователната интеграция на деца и ученици от етническите малцинства; Познава законодателните норми срещу всякакъв вид дискриминация.
Възпитатели: Познава социалните и културните условия на живот на учениците и подпомага социалната им интеграция; Има познания за различни култури, традиции, свързани с
развитието на децата, и адаптира практиката си съобразно културните различия; Притежава умения за работа в мултикултурна среда.
Психолози: Притежава знания и умения за водене на случай, био-психо-социален; Притежава знания за провеждане на кризисна интервенция в училище; Подпомага предотвратяването на проявите на дискриминация.
Педагогически съветници: Разпознава действия, които нарушават правата на детето и
учениците; Открива и преодолява стереотипите в отношението към различието.
Метод
Методиката на обучение е подчертано интерактивна, основана на подхода учене чрез преживяване. Участниците се обучават в групов присъствен формат, като усвояват и упражняват лично всяко едно от уменията в курса. Основните методи, които се използват в това обучение са: кратки въвеждащи презентации за програмата като цяло и за всеки отделен неин компонент, ролеви игри, работа по казуси, работа в малки групи, споделяне на личен опит и дискусии в голяма група, обратна връзка от страна на участниците във всеки момент от обучението.
В края на програмата участниците ще:
- Познават архитектурата и философията на Програма РОМЕД на СЕ и ЕК и имат възможност да прилагат в практиката си препоръчвани от нея методи и инструменти при работата си с представители на ромската общност;
- Разпознават и зачитат подход на работа, базиран на правата на човека
- Проявяват повече интеркултурна чувствителност;
- Могат да използват предимствата на модела и техниките за ненасилствена комуникация;
- Посрещат спокойно и управляват по-ефективно конфликти;
- Имат подходящи умения и по-високо самочувствие при работата по конкретни случаи с представители на ромската общност;
- Осъзнават и разграничават предразсъдъци, стереотипи, и прояви на дискриминация спрямо представители на ромската общност;
- Познават и имат възможност да прилагат препоръчваните от СЕ и ЕК етични стандарти за работа с ромските семейства и общности;
- Могат да организират цикъл на включено планиране в своята образователна институция и да се ползват от многоизмерните му ползи.
- Бъдат като цяло много по-подготвени и уверени при посрещане на предизвикателствата на работата с ромските ученици и техните семейства.
- Могат да прилагат европейски стандарти и подходи в интеркултурната медиация с ромски общности в и извън училище.
Компетентности, които ще бъдат придобити
- Академична
- Педагогическа
- Организационна
- Комуникативна
- Административна
Форма на обучение: Присъствена
Продължителност на обучението: Интензивен присъствен семинар, включващ два пълни дни или 16 учебни часа.
Начин на завършване на обучението: Тест
Съотношение между теоретична и практическа част: Теория- 30%, Практика- 70%
РЕГИСТРАЦИЯ
Моля, запишете се тук или се свържете с представител на фондацията.