Търси

РАЗРЕШАВАНЕ НА КОНФЛИКТИ ЧРЕЗ УПРАВЛЕНИЕ НА ПОЛЯРНОСТИ

РАЗРЕШАВАНЕ НА КОНФЛИКТИ ЧРЕЗ УПРАВЛЕНИЕ НА ПОЛЯРНОСТИ

Как да преодоляваме социални, професионални или лични противоречия, правейки така, че  противоположни демократични, бизнес или индивидуални ценности да работят заедно в наша полза

Защо нашите общества, общности и организации са толкова разделени? Защо има хора, които вярват в неща, които за нас са просто абсурдни? Трябва ли да страним от такива хора, или можем да превърнем противоречията в ресурс за взаимно развитие? Как да различаваме „лошите играчи” в нашия професионален и приятелски кръг от хората, които искрено се стремят да допринесат за общото благо? 

Този курс е предназначен за ръководители на училища, на детски градини, на школи, на НПО, на (не)формални обединения от доброволци, съмишленици, граждански активисти, родители, общностни лидери. Курсът е предназначен за всеки, който не иска да командва подчинените си и силово да налага волята си. Курсът е за тези, които работят с други хора, за да могат заедно да правят света ни по-добро място за живеене. Курсът е за тези, които искат да насърчат своите колеги и партньори да развият потенциала си и така да допринесат най-пълноценно за постигането на общите цели. Този курс е предназначен за теб. 

МЕТОДОЛОГИЯ

Този курс е уникален всеки път. Курсът е уникален както са уникални нашите таланти, мечти, притеснения, заложби, опит и възможности. Курсът е базиран на конкретните предизвикателства, които участниците срещат във всекидневния си живот при постигането на съгласие, разрешаването на конфликти и преодоляването на противоречия. Чрез игри, обсъждания и симулации курсът помага на участниците да видят противоречията, парадоксите и конфликтите в нова светлина. В хода на курса участниците развиват уменията си по-ясно да осъзнават какви ценности стоят зад конкретни мнения, позиции или действия. Всички ценности имат своите безспорни положителни аспекти, но и своите негативни проявления. Всички ценности са в полярна ценностна двойка с друга ценност, която също има позитивни страни, но и негативни проявления. Когато една ценност е доведена до крайност, за сметка на противостоящата и полярна ценност, обикновено се стига до злоупотреби, конфликти и напрежения. Ако искаме да развиваме себе си, своите организации, общности и общества, трябва да развием умението си да разпознаваме ценностните полярности и да управляваме тези полярности. 

Например, дишането е условие да живеем. Вдишайте сега, задръжте дъха си и вижте колко време ще издържите. Какво се получава? Но нито само вдишването, нито само издишването е достатъчно. Нашето тяло естествено управлява полярната двойка вдишване и издишване, за да живеем. По същия начин ние трябва съзнателно да управляваме комплекти от полярни ценности, за да развиваме организациите си. Вие за свобода ли сте или за авторитет? За универсални човешки права или за отговорност към местните общности и техните култури? За пряко участие или за представителна демокрация? Разбира се, тези дилеми са изкуствени. Въпросът не е „или-или”, а „и” – как да се научим да се движим между ценностните полюси, така че да увеличаваме позитивните ефекти от всеки полюс и да ограничим негативите в името на повече справедливост, разбирателство и просперитет. 

Курсът е базиран на теорията за полярностите на демокрацията на проф. Бил Бене. Авторите на курса са участвали в семинар във Вашингтон и са завършили курса за управление на полярности на Института за полярности на демокрацията. Проф. Бене провежда ежегодни посещения в България за разпространение на теорията за полярностите на демокрацията сред академичната общност, гражданските организации и местните общности.   

Обучителните модули са предназначени да запознаят участниците с теорията за управление на ценностните полярности и да им помогнат да развият собствените си умения да разпознават ценностите; да откриват полярните ценностни двойки; да разкриват позитивните и негативните проявления на всяка ценност. В хода на обучението се използват конкретни примери от собствения опит на участниците в сферите на образованието, организационното управление, гражданския активизъм, публичните политики, работата на местните общности и др. Курсът е организиран 90-минутни сесии (обикновено по две или три на ден), насърчаващи уменията за разбиране на другите, водене на преговори, постигане на споразумения, организиране на съвместни инициативи и придвижване между полюсите на ценностните двойки.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ОБУЧЕНИЕТО

Участниците, завършили курса: 

  • ще развият уменията си да разпознават ценностите, които стоят зад различните мнения, позиции, планове, действия и конфликти;
  • ще могат да възприемат ценностите в полярни двойки, които на пръв поглед взаимно си противоречат, но притежават потенциал взаимно да се балансират, ако са управлявани успешно; 
  • ще се научат да правят разлика между „проблеми за разрешаване” и „полярности за управляване”; 
  • ще разбират как да идентифицират позитивните и негативните проявления на всяка ценност; 
  • ще могат да разработват индикатори, през които да установяват кога дадена ценност е фаворизирана до степен, че противостоящата ѝ ценност е пренебрегната и това може да доведе до конфликти; 
  • ще умеят да разчитат и изготвят полярни карти за целите на собствените си организации, институции, общности и общества; 
  • ще могат сами да управляват полярни двойки в името на развитието. 

ЕЗИК

Курът може да бъде воден на български и/или английски език. 

РЕГИСТРАЦИЯ

Моля, запишете се тук или се свържете на представител на фондацията. Минимум 10 участника са необходими за издание на курса. 

ПРОГРАМА

Може да варира между един и седем дни. Тук е представен най-пълният вариант.  Заниманията включват въвеждаща онлайн среща и 7 дни обучение лице в лице (в София, в приемащата организация/институция или на друго място в България или чужбина), предвидени са по две 90-минутни сесии на ден.

РАЗПИСАНИЕ НА КУРС

Ден 0

Пристигане на участниците и фасилитаторите.

Ден 1 

„Защо светът е пълен с безумци, които вярват в пълни глупости?”: въведение в теорията за полярностите; споделяне на опит и предизвикателства от участниците.  

Ден 2

„Защо хората правят това, което правят?”: откъде се взеха ценностите, могат ли ценностите да се променят, ние ли си избираме ценностите, или те избират нас: идентифициране на ценности в полярни двойки чрез ролеви игри.  

Ден 3

„Защо някои проблеми имат решения, а някои решения създават проблеми?”: симулационни игри за различаване на „проблем за решаване” от „полярност за управляване”.  

Ден 4

„Изгубени в превода?”: Разчитане на полярна карта; ролеви игри за изготвяне на индикатори за ранно предупреждение и на „екшън план” за промяна на курса. 

Ден 5

„Игра на върколаци”: как да различаваме „лошите играчи”, как да преодоляваме властови дисбаланс и да излизаме от „задънени улици” на управлението на полярности. 

Ден 6

„Култура за управление на полярностите” : упражнения за прилагане на теорията за управление на полярностите в практиката. 

Ден 7

Обратна връзка, оценка на обучението, планове за бъдещи дейности след завръщане у дома и заминаване на участниците.