УМНАТА ДИАГРАМА“: ПЛАНИРАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННА/ГРАЖДАНСКА/ЗАСТЪПНИЧЕСКА КАМПАНИЯ В ШЕСТ БЪРЗИ СТЪПКИ
Курсът е насочен към представители на училищни и местни власти, лидери на НПО, фондонабиратели, създатели на мнение, граждански активисти, PR експерти в различни институции и всеки, който иска да повлияе на други хора, особено тези, които се обръщат към общественото мнение, последователи и/или лица, вземащи решения. Курсът осигурява моменти на вникване и формира задълбочена представа за стратегическата комуникация и планирането на кампании.
Meтодология
„Умната диаграма“ е инструмент за планиране на стратегическа комуникация, който прилага практическия подход за разработване на комуникационни инициативи (информационни, ориентирани към гражданите, застъпничество и т.н.), като преминава през всички избори, които трябва да се направят, за да се подготви успешен план. Той се състои от шест таблици/карти/диаграми, които отбелязват основните стъпки при създаване на комуникационна кампания/стратегия и гарантират добър резултат при коректно попълване на съответната информация. Инструментът обхваща необходимите елементи за самостоятелно разработване на собствен комуникационен план, включително поставяне на цели, дефиниране на целеви аудитории, създаване на ефективни послания, избор на най-добрите тактики за достигане до целевите аудитории, установяване на мерки за измерване на успеха. Курсът се води от треньор, преминал специализирано обучение по метода, организирано от фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ в Ню Йорк, САЩ.
Целта на програмата е да повиши комуникационната ефективност на различни институции и организации. Методите на обучение са интерактивни, практически, с характер на уъркшоп за планиране на кампании. Основният акцент е върху подхода „учене чрез правене“ (в контекста на обучението участниците могат лесно да планират реална кампания за своята институция/организация). В процеса се използват кратки въвеждащи презентации, индивидуална и групова работа по конкретни задачи, контролни въпроси и тестове, обсъждане на резултатите от задачите.
РЕЗУЛТАТИ ОТ УЧЕНЕТО
В края на обучението участниците ще могат да:
- дефинират стратегически и оперативни цели на кампаниите, които ги интересуват;
- идентифицират различните целеви аудитории, от които зависи дали целите на кампанията ще бъдат постигнати;
- правят вътрешен и външен преглед на контекста, в който се провежда кампанията, и определят началната точка, от която започва интервенцията;
- правят анализ за заинтересованите страни;
- правят всички необходими стратегически избори за съответната кампания;
- разработват ключови послания на своите кампании, използвайки технологията „кутия за съобщения“ ("The Message Box");
- координират тактики на план за действие;
- измерват реалния напредък към реализиране на целта на кампанията;
- правят проверка на реалността на компонентите на техния комуникационен план.
- имат готова структура на реална кампания, която те могат да инициират.
ЕЗИК
Курсът може да се проведе на български и/или английски език.
РЕГИСТРАЦИЯ
Моля, запишете се тук или се свържете с представители на фондацията. Минимум шест участника са необходими за издание на курса.
ПРОГРАМА
Пълната програма на дейностите, дадена по-долу, включва шест дни присъствено обучение в София или на друго място, с включени по две 90-минутни сесии денвно. Има вариант за съкратено двудневно обучение под формата на нтензивен присъствен семинар, включващ два пълни дни или 16 учебни часа.
КУРС
Ден 0
Пристигане на участниците.
Ден 1
Сесия 1) Дефиниции за застъпничество и лобиране. Общата формула за успешна кампания. Ключови елементи на публична кампания: кауза, интерес, диалог, публичност, промяна. Избор на тема на кампанията.
Сесия 2) Стъпка 1. Основни решения относно програмата: (дългосрочна/крайна цел; специфични/оперативни цели; субект на решение/лице или лица, вземащи решенията, от които зависи дали целите на кампанията ще бъдат реализирани).
Ден 2
Сесия 3) Стъпка 2. Контекстът: вътрешен и външен преглед, „активи“ и предизвикателства, позициониране на създателя на кампанията.
Сесия 4) Стъпка 3. Стратегически избори: целева аудитория (която трябва да бъде достигната, за да се постигне целта), готовност (на аудиторията да приеме посланието), ключови притеснения (какво ги привлича/отблъсква).
Ден 3
Сесия 5) Стъпка 3. Стратегически избори (продължение): анализ на заинтересованите страни: съратници/сподвижници (++); съюзници (+); неутрални наблюдатели (0); пасивни противници (-); активни противници (--).
Сесия 6) Стъпка 3. Стратегически избори (продължение): тема (как да привлечете вниманието им), съобщение(а), месинджър/посланик.
Ден 4
Сесия 7) Как се правят силни послания? „Кутия за съобщения“. Структура на посланието: Базови ценности -> Безпокойство/Бариера(и) -> Питане/Искане/Конкретна заявка -> Ехо-визия.
Сесия 8) Стъпка 4. Комуникационни дейности: тактика, времева координация, задачи/отговорности, бюджет.
Ден 5
Сесия 9) Стъпка 5. Измерване на успеха: продукти, резултати.
Сесия 10) Стъпка 6. Проверка на реалността (на основните елементи на кампанията и тяхната свързаност).
Ден 6
Сесия 11) Комуникация в ситуация на противопоставяне или апатия: те за нас, те за тях, ние за нас, ние за тях.
Сесия 12) Сесия за обратна връзка и оценка.
Ден 7
Отпътуване на участниците.