Търси

Управление на професионалния стрес чрез когнитивна гъвкавост

Управление на професионалния стрес чрез когнитивна гъвкавост

Стресът оказва значително влияние върху представянето, качеството на живот и способността за вземане на решения на хората, работещи с хора. Много проучвания показват, че динамичното ежедневие, внезапните промени в организационния климат, „лошото управление“, бързото вземане на решения, липсата на когнитивна гъвкавост (саморефлексия) и неспособността да управляват собствения си живот излагат хората на висок риск от тяхното психическо натоварване, което от своя страна води до сериозни увреждания на здравето. Много професии са изложени на изключително голям риск от увеличаване на увреждането на здравето на служителите в тези организации, следствие от лошата култура на управление на стреса. Обучението е насочено към изграждане на механизми за идентифициране, оценка, контрол и управление на стреса. Това обучение ще изследва различните видове стрес (травматичен, професионален и ежедневен) с по-голям фокус върху професионалния стрес и неговите последствия. Опитът на специалистите по управление на стреса показва, че хората трудно наблюдават своя „статус на стрес“ и обикновено стават пасивни свидетели на последствията от него – хронични заболявания, разстройства на личността, висока степен на професионално прегаряне, влошен личен живот, разпад на семейството и взаимоотношенията , намалено либидо, алкохолизъм или злоупотреба с вещества, социална изолация и др.

Специално внимание се отделя на превенцията на професионалния стрес при хората от помагащите професии и произтичащото от това явление, наречено „burn out“. „Прегарянето“ възниква поради различни причини, свързани с организационния модел на управление – култура на работното място, липса на контрол върху дейността, нефункциониращи взаимоотношения, прекомерно или неравномерно натоварване, лошо управление на времето, неадекватни и трудни професионални и лични взаимоотношения в екипа, краткосрочни срокове за изпълнение на задачите, липса на механизми за справяне (справяне) със стреса, липса на възможности за психологическо консултиране на служителите, малко или никакво обучение и др. Всеки, който работи с хора, ще има възможността да се тества по скалата на професионалното прегаряне, за да види какво тяхното състояние на стрес е. Използва се методът за оценка (скалата на Herbert Freudenberger), който измерва четирите фази на професионалното прегаряне – ентусиазъм, стагнация, обезсърчение и апатия. Различните отговори на стреса – физиологични, емоционални, поведенчески и когнитивни – ще бъдат изследвани, за да се види как стресорите влияят върху цялото тяло и психическия живот на човек. Основен фокус в това обучение ще бъде върху механизмите за справяне и как тяхното използване подобрява качеството на живот на служителите. Копингите ще се разглеждат като групови (отборни) и индивидуални и какви са последствията от прилагането им. Ще има много дискусии за това как да се подобри психологическият климат на работното място и как да се промени организационната среда, за да се предотвратят някои стресори от човешкия фактор. Мениджърите на организации ще имат възможност да разгледат своите стилове на управление и начин на общуване (които водят до повишаване на напрежението) с колегите си и да направят равносметка и да направят избор за промяна на своето поведение (нагласа). Обучението включва и модул за оказване на психологическа подкрепа на колега, преживял стрес. Участниците ще бъдат научени как да използват техники като активно слушане, умения за задаване на въпроси, емпатия, насърчение и други, за да подобрят състоянието на стресирания човек. Ако в групата има по-напреднали участници, можем да повишим нивото, като ги научим да оказват кризисна интервенция.

ЗА КОГО Е ОБУЧЕНИЕТО:

Обучението е насочено към учители; училищни психолози; педагогически съветници; служители на образователни институции; представителна публична власт; лидери на НПО; обучители на възрастни и младежи; хора, работещи с други хора, които искат да подобрят уменията си, за да станат по-устойчиви и успешни в управлението на своя стрес.

МЕТОДИ

По време на обучението ще се постигне баланс между теория и практически упражнения. Ще се използват интерактивни методи на обучение – мозъчна атака, дискусия, сюжетно-ролеви игри, симулационни игри, психодраматични скечове, използване на проективни техники, работа в малки групи, работа с казуси, споделяне на личен опит; методът "Аквариум"; методите "дифузия и дебрифинг" и други. Чрез тези методи ще накараме участниците да се учат чрез опит и да се ангажират по-сериозно и отговорно към здравето си. Обучението позволява на участниците да представят своите казуси и проблеми, свързани с преживяването на професионален стрес и последствията от него – професионално прегаряне. За професионалистите в областта на психичното здраве, училищните психолози и педагогическите съветници ще им даде възможност да приложат знанията си сред своите колеги в образователните институции. При желание ще им бъде предложена адаптирана методика за провеждане на кратки обучения на педагогически специалисти.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ОБУЧЕНИЕТО

Участниците ще научат:

  • какво е стрес и реакции на стрес;
  • подходящи психологически познания за всеки участник за диагностициране на стреса състояние и умения за справяне със собствен стрес;
  • ще придобият умения за оказване на психологическа подкрепа на колеги в нужда, преживели стрес;
  • кои са тези когнитивни отклонения, които увеличават риска от прегаряне
  • ще се научат да общуват внимателно с останалите колеги, така че да намалят предпоставките за повишаване на психологическото напрежение от „лошата” комуникация
  • ще могат да разпознават реакциите, които са следствие от стрес, ще могат да разпознават фазите на професионално прегаряне и др.
  • ще знаят своето ниво на професионално прегаряне и това на своите колеги и ще знаят какви мерки да предприемат
  • ще знаят как да идентифицират различните фази на травматичен и професионален стрес;
  • използват различни индивидуални и групови защитни механизми (справяне) за управление на стреса

ЕЗИК

Курсът може да се проведе на английски и/или български език.

РЕГИСТРАЦИЯ

Моля, запишете се тук или се свържете с представител на фондацията. За един курс са необходими минимум десет участника.

ПРОГРАМА

Обучителните дейности включват въвеждаща онлайн среща и от един до пет дни обучение лице в лице (има и варианти, при които част от сесиите могат да бъдат задочни). По-долу е даден възможно най-пълната програма на курса – така, както го правим с международни участници.

Онлайн въведение: Общ преглед на възможностите на програмата за управление на стреса. Цели и какво могат да очакват обучаемите. Запознаване с обучителите. Предварителни въпроси от обучаемите към обучителите.

ДЕН 1

Представяне на програмата

Очаквания от семинара

Въведение във феномена "Стрес"

Видове стрес

Определения за стрес

Реакции на стрес - Физиологични; Емоционален; Поведенчески; Когнитивна

Установяване на индивидуалния „стрес статус” на всеки участник – тест

ДЕН 2

Анализ и препоръки на индивидуалния "стрес статус"

Изследване на причините за възникване на стреса – видове стресори

Фази на травматичен стрес:

  • Фаза на шок
  • Фаза на реакциите
  • Фаза на преработката
  • Фаза на преориентацията

ДЕН 3

Професионален стрес.

Фази на професионално прегаряне - ентусиазъм, застой, обезсърчение, апатия.

Поведенчески реакции при професионално прегаряне:

  • Вербални
  • Невербални

Последици от професионалното прегаряне – лично и професионално

Ролята на когнитивните изкривявания за увеличаването на професионалното прегаряне.

ДЕН 4

Защитни механизми - механизми за справяне

  • Индивидуални – положителни и отрицателни
  • Групови – положителни и отрицателни
  • Практически упражнения
  • Индивидуална – автогенна релаксация; дихателни упражнения и други
  • Групови техники за справяне със стреса
  • Водене на антистрес дневник

ДЕН 5

  • Ролята на психологическата подкрепа в работна среда
  • Какво е незабавна психологическа подкрепа
  • Психологически реакции и реакции на хора подложени на стрес
  • Оценка на нуждите. Проблеми при работа с нуждите на хора, преживели стрес
  • Използване на различни техники за оказване на психологическа подкрепа
  • Психологическа подкрепа при загуба и скръб
  • Идеи за създаване на собствени програми за баланс между работа и личен живот.

ДЕН 6

Културно посещение, включително местно изпълнение и въздействие на проекти по Еразъм+.

ДЕН 7

Отпътуване на участниците