Търси

Бъди Доброволец!

Бъди Доброволец!

Проектът „Бъди доброволец! Доброволчеството като път към приобщаване и инструмент за развитие на уменията на хората с увреждания“ има за цел да развие и укрепи уменията на младeжи (на възраст 16-30 години) с увреждания, като подобри шансовете им за намиране на работа и активно социално участие, чрез приобщаващи доброволчески дейности.

Проектът ще използва неформални образователни методи за обучение на младите хора, с акцент върху ученето чрез преживяване. По време на проекта ще бъдат проектирани и използвани програми за изграждане на умения за подпомагане на доброволчески координатори и хора с увреждания да участват в приобщаващи доброволчески дейности.

Основните целеви групи са млади хора с увреждания на възраст между 16 и 30 години; граждански организации и професионалисти, работещи с младежи с увреждания; по-широки обществени сегменти, заинтересовани от насърчаване на приобщаването и равенството за хората с увреждания.

За да постигне целите си, проектът „Бъди доброволец!“ ще:

  • Събере най-добрите практики в обучението като учебни дейности – Проектът има за цел да създаде Матрица на компетенциите и уменията, която включва проучване на приобщаващото доброволчество и идентифициране на желаните умения както за доброволците, така и за координаторите на доброволци. Освен това ще изготви Наръчник с най-добри практики, включващ пет примерни практики от всяка участваща страна.
  • Организира Смесена мобилност – Това включва 5-дневен семинар, в който се събират 5 участници от всяка страна, включващи 3 млади хора с увреждания и 2 професионалисти. По време на този семинар те ще бъдат обучени въз основа на данните от Матрицата на компетенциите и уменията и Наръчника с най-добри практики. Това обучение ще предхожда участието им в доброволчески дейности.
  • Изготвяне на практически наръчник („ноу-хау“) за обучение за компетентност и повишаване на уменията за млади хора с увреждания (на възраст 16—30 години) и координатори на доброволчески дейности. Наборът от инструменти ще бъде разработен в резултат на семинарите за Смесена Мобилност.
  • Координира доброволческите инициативи — Приобщаващото доброволчество ще включва 50 участници с увреждания и 10 подпомагащи професионалисти от пет държави. Тази инициатива продължава девет месеца, като всеки доброволец поема 120 часа трудов стаж.

                                                              Първа среща

Петте партньори по проекта — Унгария (Nem Adom Fel Alapítvány), Северна Македония (Ischekoropstestvo za site Valandovo), Италия (Associazione Diversamente Onlus), Испания (Federacion Provincial de Asociaciones de Personas con Discapacidad Fisica y Organica de Sevilla), Belguim (Европейска асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания) и България (VVIF), проведоха първата си среща в Будапеща през март 2024 г., където обсъдиха надеждите, визията и следващите стъпки.

Следващата среща ще бъде в София (15 юли — 17 юли 2024 г.), където Фондация „Ценности, добродетели, интегритет“ ще бъде домакин на обучението за развитие на компетентностите и уменията. Следете за повече информация!

Обучение за развитие на компетенции и умения в София, България 15-17 юли 2024 г

Обучението за развитие на компетенции и умения събра 35 участници — младежи с увреждания, младежки работници и младежи без увреждания от България, Унгария, Северна Македония, Италия и Испания. Тридневното събитие, което се проведе в Гранд Хотел Астория в София, имаше за цел да развие компетенциите и уменията на младите хора с увреждания чрез доброволчество.

Дейността беше предназначена да осигури специално пространство за участниците да тестват иновативни инструменти и методи, фокусирайки се върху неформалното образование и ученето чрез опит. Програмата беше изпълнена с ангажиращи дейности, включително интерактивни игри, групови упражнения и работилница за театър на сенките. Участниците, също така, имаха възможността да проектират и реализират собствена доброволческа дейност в сърцето на София. По време на доброволческата дейност те почистиха парк, рисуваха и танцуваха фламенко с местни жители и популяризираха програмата „Еразъм+“ и нейните възможности за младежи.

Събитието имаше голям успех, като участниците споделиха, че се чувстват овластени и мотивирани да се включат в повече доброволчески дейности в бъдеще. Те също така създадоха нови международни приятелства и развиха ценни меки умения. Като резултат от участието си всички участници получиха сертификат Youthpass, който валидира резултатите от обучението им.

Нашият проект ще продължи с обучение в Сардиния, Италия, което ще се проведе в началото на октомври 2024 г. Останете на линия за повече актуализации и възможности да се включите!

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.