Бъди Доброволец!
Проектът „Бъди доброволец! Доброволчеството като път към приобщаване и инструмент за развитие на уменията на хората с увреждания“ има за цел да развие и укрепи уменията на младeжи (на възраст 16-30 години) с увреждания, като подобри шансовете им за намиране на работа и активно социално участие, чрез приобщаващи доброволчески дейности.
Проектът ще използва неформални образователни методи за обучение на младите хора, с акцент върху ученето чрез преживяване. По време на проекта ще бъдат проектирани и използвани програми за изграждане на умения за подпомагане на доброволчески координатори и хора с увреждания да участват в приобщаващи доброволчески дейности.
Основните целеви групи са млади хора с увреждания на възраст между 16 и 30 години; граждански организации и професионалисти, работещи с младежи с увреждания; по-широки обществени сегменти, заинтересовани от насърчаване на приобщаването и равенството за хората с увреждания.
За да постигне целите си, проектът „Бъди доброволец!“ ще:
- Събере най-добрите практики в обучението като учебни дейности – Проектът има за цел да създаде Матрица на компетенциите и уменията, която включва проучване на приобщаващото доброволчество и идентифициране на желаните умения както за доброволците, така и за координаторите на доброволци. Освен това ще изготви Наръчник с най-добри практики, включващ пет примерни практики от всяка участваща страна.
- Организира Смесена мобилност – Това включва 5-дневен семинар, в който се събират 5 участници от всяка страна, включващи 3 млади хора с увреждания и 2 професионалисти. По време на този семинар те ще бъдат обучени въз основа на данните от Матрицата на компетенциите и уменията и Наръчника с най-добри практики. Това обучение ще предхожда участието им в доброволчески дейности.
- Изготвяне на практически наръчник („ноу-хау“) за обучение за компетентност и повишаване на уменията за млади хора с увреждания (на възраст 16—30 години) и координатори на доброволчески дейности. Наборът от инструменти ще бъде разработен в резултат на семинарите за Смесена Мобилност.
- Координира доброволческите инициативи — Приобщаващото доброволчество ще включва 50 участници с увреждания и 10 подпомагащи професионалисти от пет държави. Тази инициатива продължава девет месеца, като всеки доброволец поема 120 часа трудов стаж.
Първа среща
Петте партньори по проекта — Унгария (Nem Adom Fel Alapítvány), Северна Македония (Ischekoropstestvo za site Valandovo), Италия (Associazione Diversamente Onlus), Испания (Federacion Provincial de Asociaciones de Personas con Discapacidad Fisica y Organica de Sevilla), Belguim (Европейска асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания) и България (VVIF), проведоха първата си среща в Будапеща през март 2024 г., където обсъдиха надеждите, визията и следващите стъпки.
Следващата среща ще бъде в София (15 юли — 17 юли 2024 г.), където Фондация „Ценности, добродетели, интегритет“ ще бъде домакин на обучението за развитие на компетентностите и уменията. Следете за повече информация!
Обучение за развитие на компетенции и умения в София, България 15-17 юли 2024 г
Обучението за развитие на компетенции и умения събра 35 участници — младежи с увреждания, младежки работници и младежи без увреждания от България, Унгария, Северна Македония, Италия и Испания. Тридневното събитие, което се проведе в Гранд Хотел Астория в София, имаше за цел да развие компетенциите и уменията на младите хора с увреждания чрез доброволчество.
Дейността беше предназначена да осигури специално пространство за участниците да тестват иновативни инструменти и методи, фокусирайки се върху неформалното образование и ученето чрез опит. Програмата беше изпълнена с ангажиращи дейности, включително интерактивни игри, групови упражнения и работилница за театър на сенките. Участниците, също така, имаха възможността да проектират и реализират собствена доброволческа дейност в сърцето на София. По време на доброволческата дейност те почистиха парк, рисуваха и танцуваха фламенко с местни жители и популяризираха програмата „Еразъм+“ и нейните възможности за младежи.
Събитието имаше голям успех, като участниците споделиха, че се чувстват овластени и мотивирани да се включат в повече доброволчески дейности в бъдеще. Те също така създадоха нови международни приятелства и развиха ценни меки умения. Като резултат от участието си всички участници получиха сертификат Youthpass, който валидира резултатите от обучението им.
Нашият проект ще продължи с обучение в Сардиния, Италия, което ще се проведе в началото на октомври 2024 г. Останете на линия за повече актуализации и възможности да се включите!
Второ обучение в Каляри, Италия
В началото на октомври българската група замина за Каляри, за да участва във второто обучение по проекта „Бъди доброволец“. Това интензивно тридневно събитие беше организирано от италианския ни партньор Associazione Diversamente OdV и включваше двама млади участници, придружени от техните майки. Фокусът на първия ден беше върху допълващата и алтернативна комуникация (ДАК), жизненоважен инструмент за подобряване на комуникацията за лица от аутистичния спектър и тези с интелектуални затруднения.
През втория ден акцент в програмата беше лекцията на професор Роберта Фада от местния университет. Нейната сесия предложи на участниците ценни знания за уникалните нужди на хората с аутизъм и практически стратегии за подобряване на комуникацията с тях.
Последният ден от обучението отведе участниците в местната социална кухня на Каритас, център за подкрепа на хора в нужда. Тук те се включиха в доброволческа дейност, като помагаха при приготвянето на храна като измиване и нарязване на зеленчуци, рязване на пица и др. Работейки в екипи, доброволците помагаха при сервирането на ястията, почистваха масите, осигуряваха вода на посетителите и миеха подноси.
Това преживяване беше не само обогатяващо, но и дълбоко удовлетворяващо. Благодарим на домакините от Каритас за гостоприемството, на посетителите за любезността и търпението и на нашите партньори от Италия, Унгария, Испания и Северна Македония за сътрудничеството. Заедно продължаваме да правим разлика!
Трето обучение в Севиля, Испания
От 4 до 8 ноември трима младежи с увреждания, придружени от двама асистенти, участваха в третото обучение по проекта „Бъди доброволец!". Това обогатяващо преживяване беше организирано от нашите испански партньори, COCEMFE Sevilla, в красивия град Севиля.
Първият ден участниците бяха разделени на смесени отбори, които поставиха началото на почти едноседмична игра, предназначена да насърчи работата в екип и приобщаването. Денят продължи с лекция на Емилио Тортоса, който запозна групата с различните видове увреждания и техните уникални нужди и характеристики.
Ден втори беше пълен с ценни уроци и дискусии. Участниците се запознаха по-добре със екипа си, дискутираха теми като качествата и уменията, необходими, за да бъдеш ефективен доброволец в различни сценарии, богатата история на доброволчеството и законите, регулиращи доброволческата работа в страните партньори.
Последният ден от пътуването започна с вълнуващ лов на съкровища в един от най-емблематичните паркове на Севиля! Насочвани от испанските доброволци, участниците откриха улики и научиха интересни исторически факти за града по увлекателен, неформален начин. Вечерта групата се разходи из очарователните улици на Севиля, с Алваро, един от испанските домакини, разказвайки завладяващи истории за богатата история на града.
Един от най-впечатляващите аспекти на пътуването беше достъпността на Севиля. Българските участници, които използват инвалидни колички, изразиха радостта си, че се чувстват независими и могат да се придвижват почти навсякъде без чужда помощ. Обучението в Севиля беше преживяване, което накара участниците да се чувстват благодарни и вдъхновени от възможността да бъдат част от проекта „Бъди доброволец!".