Търси

Театър на сенките в предучилищно образование

Театър на сенките в предучилищно образование

Като част от ноу-хау на нашата фондация, театърът на сенките се превърна в мощен инструмент за работа с различни групи, включително хора с по-малко възможности, хора с увреждания и младежи. Ето защо в настоящия ни проект Фондация „Ценности, добродетели, почтеност“ си сътрудничи с детски градини в България, Румъния и Турция за по-нататъшното разпространение на тази практика. Проектът „Театър на сенките в предучилищно образование“ е финансиран от програма „Еразъм+“ и има за цел да обхване деца в предучилищна възраст от 3 до 7 години, учители и родители.

Целите на проекта са:

- популяризиране на „театъра на сенките“ като средство за създаване на благоприятна и приобщаваща среда вътре и извън детските градини;

- укрепване на европеизацията и интернационализацията, капацитета на местното управление и международното сътрудничество на организации и образователни институции в три европейски държави (България, Румъния и Турция);

- популяризиране на продуктите и резултатите от прилагането на новия метод на работа на местно, регионално, национално и международно/европейско равнище, за да се подкрепят бъдещи подобни иновативни практики в детските градини и училищата извън рамките на партньорството.

Целта на проекта е да допринесе за по-вдъхновяващо, творческо и приобщаващо предучилищно образование чрез отключване на потенциала за творчество и учене чрез театър на сенките в детските градини.

Първата среща на персонала от детските градини се проведе в България, в детска градина „Мир“ Мездра, между 15 и 19 април 2024 г. Дейността се състоеше в иницииране и обучение на 16 участници от четирите партньорски организации (от Румъния, България и Турция) по театър на сенките. През петте дни на обучението имахме уникални преживявания с много интересни демонстрации.

Курсът беше базиран на неформално образование, където участниците се научават да правят театър на сенките от А до Я. В края му, се формира международна група от фасилитатори, които са квалифицирани в използването на метода на театъра на сенките, за да отключат творческия потенциал на децата в детската градина. Курсът на обучение се оказа успешен на всички нива: професионален, личен, емоционален.

Финалните резултати са:
-ръководство стъпка по стъпка за театър на сенките;

- мрежа от обучени служители в три европейски детски градини (България, Румъния, Турция);
брошура със снимки по време на дейностите, на английски, румънски, български и турски език;

- шоу по метода на театъра на сенките в трите партньорски детски градини;
-общ видео-филм с постиженията на децата и учителите от детските градини

Като един от крайните продукти на този прекрасен проект, екипът на фондация ,,Ценности, Добродетели, Интегритет'' създаде ръководство стъпка по стъпка за театър на сенките. Между 1.05—30.06 2024 г. и трите детски градини, участващи в проекта, проведоха театрално шоу на сенките с деца в предучилищна възраст. Те имаха свободата да избират и реализират тема (популярна, национална или международна история, събитие от реалния живот и т.н.), като представленията бяха заснети във всяко училище и включени в малко видео.



На 23-24 септември 2024г. партньорите ни от Румъния, Турция и Мездра бяха на посещение за обмен на опит в София, България. На 24 септември в нашата зала се проведе събитие, посветено на разпространение на резултатите от проекта „Театър на сенките в предучилищно образование“, а именно брошурата и общият видео-филм. В мероприятието участваха не само нашите чуждестранни гости, но и учители от детски градини и училища от София и цялата страна. 

Информационни форуми и събитя за разпространение на забележителните резултати по проекта се проведоха и в Изник, Турция и Бая де Фиер, Румъния, а заключителния апломб сложи представление на живо на децата от детска градина "Мир" в Мездра пред техните родители и гости от страната и чужбина.

Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия по Програма Еразъм +. Настоящата публикация отразява единствено вижданията на автора и Комисията не носи отговорност за начина, по който може да бъде използвана съдържащата се информация.