За по-добро бъдеще - курс за обучение за интегриран подход към образованието в областта на науката и правата на човека
Проектът ,,За по-добро бъдеще - курс за обучение за интегриран подход към образованието в областта на науката и правата на човека”, се реализира между май 2023 г. и септември 2024 г. С финансовата подкрепа на програма Еразъм+. Проектът е инициатива, насочена към обогатяване на знанията и уменията на младежките работници в сферата на науката и човешките права, как да разграничават науката от псевдонауката, как да се борят с невярната информация и да се застъпват за правата на човека. По проектът работят неправителствени организации от Румъния (,,ASUR - Asociatia Secular-Umanista din Romania’’), Малта (,,Хуманисти Малта”) и България (Фондация ,,Ценности, добродетели, интегритет”).
Проектът има за цел да развие уменията на 15 младежки работници от Румъния, България и Малта в интегрирането на образованието за науката и правата на човека чрез неформални методи в рамките на 10 месеца. След което, в продължение на 6 месеца, да насърчи критичното мислене на 120 млади хора (на възраст от 14 до 30 години) от трите държави по отношение на темата на проекта.
Първата част от програмата, а именно курсът за обучение на младежки работници, се състоя през ноември 2023 в Синая (Румъния). След това, участниците в проекта организираха младежки учебни дейности за млади хора от техните общности. Чрез дейностите, провеждани на местно равнище, те затвърдиха обучението си чрез прилагане на компетенциите и знанията, които са придобили по време на транснационалния курс на обучение.
Като резултат от проекта беше изготвено Ръководство за Добри Практики за Младежки Работници, което беше преведено на български, английски и румънски. В България то беше представено на 22 май 2024 година в културния център Г8. На събитието присъстваха представители от различни европейски неправителствени организации, активно участващи в младежката работа. Специален гост на събитието беше американският професор д-р Уилям Бене от Американския институт за полярности на демокрацията, който сподели своя опит по темата. В рамките на събитието се проведоха оживени дискусии, изразяващи ентусиазъм и ангажираност от страна на младежките работници. Те си тръгнаха изпълнени с чувство за социална отговорност и мотивирани да разпространяват темата в своята работа с младежите.
Ръководството е ценно за всички, които работят с младежи, защото съдържа важна информация и практики в областта на науката и човешките права. То подробно разглежда взаимната връзка между науката и човешките права, както и етичните дилеми, свързани с тях. В него се включват съвети и насоки, които насърчават критичното мислене, развитието на емпатия и социалната отговорност сред младите хора, с акцент върху това как науката допринася за развитието и защитата на човешките права.
Ръководството не е само информативен документ, но и практичен инструмент за младежките работници, предлагащ конкретни методи и подходи за работа с младежи, които могат да се приложат в различни контексти. Освен тези теми, ръководството разглежда нарастващата вълна на дезинформация и разпространението на фалшиви новини, като предоставя практически съвети как да се избегне този капан.
Последното събитие от проекта бе уебинар за представяне на резултатите от проекта и се състоя онлайн на 10 юли 2024 година. Онлайн събитието събра десетки хора от 4 континента, желаещи да обсъдят как науката и правата на човека могат да трансформират младежкото образование.